Dotychczasowa produkcja granulowanego pomiotu kurzego w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Granulowany kurzak jest stosowany w małych ogródkach i w domach dla fikusów i monster.
Jednak w nieodległej przyszłości regulacje prawne będą wymagały nawozu o stałych parametrach: wilgotność, frakcja, masa usypowa, zawartość NPK i innych składników, które gleba wymaga, aby efektywnie plonować. Jednym słowem - granulatu.
Granulowany nawóz z kurzaka - alternatywa dla polskich rolników?
Polska jako największy producent drobiu, może i powinna wykorzystać kurzak do produkcji nawozów, jako alternatywa (w 2025 roku) dla powszechnie używanych nawozów.
Mamy efektywne technologie produkcji granulowanego pomiotu kurzego.
W Polsce powstaje rocznie około 4 mln ton kurzaka - mokrego i nieprzetworzonego.
Z niego można wyprodukować około 1 mln ton granulowanego nawozu - dziś niedocenianego zamiennika popularnych nawozów sztucznych. Jednak to się zmienia, ponieważ oprócz naturalnego NPK zawiera mikroelementy, takie jak wapń, magnez i siarka, które są niezbędne dla zdrowia gleby i roślin.
Przyszłość nawozów sztucznych może się skomplikować
Produkcja nawozów sztucznych, szczególnie azotowych, fosforowych i potasowych, zależy od surowców oraz energii, które często pochodzą z różnych regionów świata:
Azot: Produkcja opiera się na gazie ziemnym, a eksport tego surowca jest kluczowy dla takich krajów jak Rosja, USA czy Katar.
Fosfor: Surowiec pochodzi głównie z Maroka, Chin i USA.
Potas: Duże zasoby znajdują się w Kanadzie, Rosji i Białorusi.
Wnioski nasuwają się same:
Konieczność renacjonalizacji produkcji nawozów
Kraje zaczną bardziej polegać na lokalnej produkcji nawozów. Będzie to wymagało:
Inwestycji w lokalne zakłady produkcyjne.
Odnawialnych źródeł energii do ograniczenia kosztów gazu ziemnego.
Zwiększenia wydobycia surowców, tam gdzie to możliwe.
Znalezienie alternatywy dla nawozów sztucznych
W okresie kilku najbliższych lat wzrośnie zainteresowanie alternatywnymi metodami nawożenia, takimi jak:
Nawozy organiczne: Granulowany kurzak, kompost, biohumus.
Rolnictwo regeneracyjne: Budowanie żyzności gleby poprzez naturalne procesy (np. rośliny wiążące azot, rotacja upraw).
Biotechnologie: Rozwój mikroorganizmów wspomagających pobieranie składników odżywczych z gleby.
To otwiera nowe możliwości zagospodarowania naturalnego nawozu, który jest w Polsce w dużej ilości.
Obecnie kurzak jest traktowany jako odpad
Dlaczego? Ponieważ nie jest odpowiednio zagospodarowany w postaci produktu o ujednoliconych głównych parametrach. Po prostu nie jest produktem.
To powoduje kilka problemów:
w miejscach z wysoką koncentracją hodowli drobiu występuje niekontrolowane nagromadzenie pomiotu kurzego,
logistyka w oddalone obszary, na których można wykorzystać pomiot kurzy, wymaga specjalistycznego transportu przyczepami dostosowanymi do surowców wilgotnych i o niskiej masie usypowej,
rozkład kurzaka może powodować emisję metanu, amoniaku i podtlenku azotu, które zatruwają atmosferę,
kurzak ma intensywny zapach, który jest uciążliwy dla otoczenia, co powoduje sprzeciw społeczności lokalnych wobec jego składowania lub stosowania na polach.
niewłaściwe składowanie lub stosowanie kurzaka może prowadzić do przenikania azotu i fosforu do wód gruntowych, co skutkuje eutrofizacją zbiorników wodnych.
Czy granulowany nawóz z pomiotu kurzego jest rozwiązaniem?
Granulka z pomiotu kurzego, fizycznie podobna do pelletu np. z trocin ma cechy, które rozwiązują kilka powyższych problemów.
Stałe parametry fizyczne, którym można przypisać cenę sprzedaży
Dezynfekuje materiał, eliminując patogeny i nasiona chwastów.
Poprawia stabilność i trwałość produktu.
Lepsza kontrola ilości i łatwość dozowanie na polu
Ułatwia transport i aplikację, dzięki czemu jest wygodniejszy niż świeży kurzak.
W skrócie - odpad staje się produktem handlowym o zasięgu większym, niż bliskość ferm drobiu.
=====================================================
Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o technologii produkcji granulowanego pomiotu kurzego
Więcej informacji udostępnimy podczas rozmowy telefonicznej (509 930 307) lub spotkaniu online.
Albo napisz na adres npt@granulatory.com
Comments