Konserwacja matryc granulatorów i peleciarek

Dlaczego konserwacja matryc na zakończenie cyklu produkcyjnego jest tak ważna, wiedzą operatorzy, którzy o tej prostej czynności zapomnieli. Konsekwencjami tego była konieczność regeneracji matrycy i często wielogodzinnego przestoju = straty, straty, straty.


> NA POCZĄTEK WYJAŚNIJMY:


Dlaczego surowiec w matrycach utwardza się?


 1. Wyobraź sobie świeżo uformowany gliniany garnek - jest wilgotny, plastyczny, można go wyrabiać w zaplanowany kształt. Dlaczego - bo glina jest wilgotna. Stosunkowo wysoka wilgotność daje możliwość formowania.

 2. Dlaczego garnki, kubki i talerze wykonane z gliny są twarde? Dlatego, że w procesie wypalania usunięto wilgoć (pomijamy tu inne procesy).

 3. Surowiec w otworach matrycy, podczas pracy, jest także wilgotny. Tak w paszach, jak i w biomasie, odpadach i innych surowcach. Stąd pozostałości surowca są także wilgotne.

 4. Temperatura matrycy dochodzi do 120C - 150C. Kiedy surowiec o wysokiej wilgotności pozostaje w takim środowisku, następuje odparowanie wilgoci i, niestety, utwardzenie resztek surowca.

 5. Utwardzenie się posuwa się do takiego stopnia, że nie jest zwykle możliwe jej uruchomienie. W takim przypadku wymagane jest odesłanie do serwisu w celu oczyszczenia z zalegającego surowca.

 6. Efekt - zabita matryca. Dosłownie i w przenośni.


>> TERAZ WYJAŚNIJMY JAK SIĘ USTRZEC TEJ TRAGEDII


Konserwuj matrycę przed każdym przestojem lub wymianą matrycy

 1. Przygotuj duży zbiornik: taczkę, prostokątną balię, wiadro, beczkę - wszystko jedno jaki.

 2. Przygotuj Mieszankę Konserwującą Matrycę.

 3. Do zbiornika wsyp surowiec - ten, który granulujesz: pasze, trociny, słomę. UWAGA: Musi być rozdrobniony, wiec pobierz go z kondycjonera lub zbiornika buforowego granulatora lub innego miejsca w linii produkcyjnej za ostatnim młynem domielającym.

 4. W zależności od wielkości Twojego zbiornika dosypuj surowiec i wymieszaj go dokładnie z jakimkolwiek olejem, tłuszczem - naprawdę jakimkolwiek, który nie będzie zagrażał użytkownikowi Twoich pelletów lub granulatu paszowego.

 5. Olej to np. przepracowany olej silnikowy/przekładniowy lub frytura lub olej po smażeniu. Serio. Ma być poślizg.

 6. Po zakończeniu produkcji lub przed wymianą matrycy wsyp kilka szufelek Mieszanki Konserwującej Matrycę do komory granulującej. Zwykle robi się to przez drzwiczki umieszczone na wsypie.

 7. Ile: dobierz doświadczalnie - małe matryce to około 4-6 szufelek. Duże matryce znacznie więcej. Jeżeli wszystkie otwory matrycy są zaklejone Mieszanką, to oznacza, że teraz może bezpiecznie zdemontować matrycę lub zakończyć pracę.

Matryce konserwuje się z 2 powodów:

 1. Niższe koszty produkcji,

 2. Bezproblemowe i szybkie uruchomienie granulatora,

 3. Przedłużanie żywotności matrycy,

 4. Możliwe niższe koszty regeneracji.
233 wyświetlenia