top of page

Mieszanka Konserwująca Matryce (Smarująca)

Zaktualizowano: 27 lut

Wprost z naszej Dokumentacji Techniczno-Ruchowej (DTR) przedstawiamy sposób na wykonanie Mieszanki Konserwującej Matrycę (MKM):

Blog NPT: Mieszanka Konserwująca Matrycę

5.3.1.6 Mieszanka konserwująca matryce - co to jest?


Mieszanka konserwująca matryce (smarująca) jest to zwykle surowiec z domieszką około 6 – 10% jakiejkolwiek substancji oleistej pochodzenia roślinnego, która zmniejsza tarcie. Może nią być olej roślinny, zwierzęcy. Przy biomasie może być stosowany stary przepracowany olej maszynowy itp. w tym przypadku należy zwrócić uwagę na ograniczenia jakościowe, jakie wymagać będzie odbiorca pelet. Mieszanka taka jest odporniejsza od samego surowca na twardnienie, które jest spowodowane wysychaniem. Użycie mieszanki smarującej pod koniec cyklu granulowania ułatwi rozruch po dłuższej przerwie w pracy granulatora.


Ilość mieszanki smarującej jest zależna od średnicy wewnętrznej matrycy i średnicy otworów np. matryca fi 750.160 z otw. fi 3,2: 40 - 50 kg. fi 750.250: 50 - 65 kg (ilość należy dobrać doświadczalnie).


Mieszanka Konserwująca Matryce dla pasz


TYLKO PASZA: Przed granulowaniem mieszanki smarującej matryce należy zamknąć wlot do chłodnicy cienką pokrywą z blachy 0,8-1mm,otworzyć dolne drzwiczki na drzwiach zespołu granulującego. Nie wolno dopuścić, aby mieszanka smarująca dostała się do urządzeń za granulatorem (chłodnica, przesiewacz itd.)


I to cała instrukcja. Warto ją stosować nie tylko na koniec produkcji, ale także przed wysyłką matrycy do regeneracji. To redukuje koszty!!!

184 wyświetlenia

Comments


bottom of page