top of page

Rolki i wałki do granulatorów i peleciarek

Rolki

Łukowe Otworowe Proste

Rolki kompletne i płaszcze rolek. Nominalne i nadwymiarowe.

Rolki XLD (Extended Life & Durability) produkcji Nawrocki Technologie Granulowania są efektem czterdziestoletniego doświadczenia w granulowaniu, obróbce mechanicznej i termicznej. Dostarczamy płaszcze rolek, rolki kompletne oraz akcesoria dla największych światowych i polskich użytkowników granulatorów. Nasze rolki są zaprojektowane dla granulatorów z regulacją ręczną rolek oraz przez zdalny system regulacji.

Nawrocki-Pelleting-Technology-Rolka_KW_0

Wytrzymałość i żywotność rolek

 • certyfikowana stal,

 • powtarzalna i najwyższa jakość CNC,

 • wysoka wytrzymałość mechaniczna,

 • wysoka odporność na ścieranie,

 • awaryjność poniżej 0,2%,

 • doskonała precyzja wykonania,

 • termin produkcji nawet 5 dni.

 

Bieżnik - powierzchnia robocza

 • Produkujemy rolki z różnym typem bieżnika dla wszelkiego typu granulatorów z matrycami pierścieniowymi oraz płaskimi.

 • Doradzamy w dobraniu optymalnej szerokości roboczej bieżnika dla mocy i średnicy wewnętrznej matrycy.

Akcesoria dla rolek do peleciarek

 • Dostarczamy rolki kompletne, płaszcze rolek i pełen zakres akcesoriów: pokrywki, wały (mimośrody), uszczelnienia.

Parametry produkcyjne rolek

 • Rozmiary: średnica od 100mm do 600mm,

 • Hartowanie indukcyjne na głębokość do 6mm,

 • Hartowanie konwencjonalne na wskroś,

 • Twardość: max 62 HRc (możliwe dostosowanie),

 • Bieżnik: łukowe, otworowe, proste (otwarte lub zamknięte), skośne, mieszane,

 • Rolki specjalne z indywidualnym bieżnikiem.

Rolki dla wszystkich marek granulatorów

Produkujemy rolki kompletne i płaszcze rolek dla następujących marek granulatorów:

 • CPM, LaMeccanica, Buhler, Munch, VanAarsen, Promill-Stolz, 

 • Andritz, Kahl, Salmatec, Mabrik, 

 • PTN, DMT, Nawrocki TG, Testmer.

Ponadto wyprodukujemy każdą rolkę na podstawie zleconej dokumentacji lub stworzonej zgodnie z dostarczonym wzorcem.

ROLKI ŁUKOWE

Nawrocki-Pelleting-Technology-Rolki_PRO_

Otwarte, Zamknięte

Ilość zębów zależna od surowca

Produkcja rolek do pelletu

Rolki produkujemy w naszej fabryce w Żninie. Posiadamy kompletny park maszynowy do obróbki skrawaniem oraz 2 stanowiska do obróbki termicznej z czterema piecami hartowniczymi.

 • Surowiec, z którego produkujemy rolki, jest najpierw zgrubnie toczony na konwencjonalnej tokarce, a następnie toczony na centrach CNC, na których także wykonujemy gwinty i inne operacje zgodnie z dokumentacją.

 • Wytoczona odkuwka trafia następnie do działu frezowania, w którym powstaje bieżnik – powierzchnia robocza: łukowa, otworowa, prosta lub skośna. Na specjalne życzenie wykonujemy także mieszane bieżniki.

 • Potem oznaczamy indywidualnym numerem i hartujemy rolkę, najpierw zewnętrzną powierzchnię, później wewnętrzną. Po hartowaniu odpuszczamy rolkę, aby uzyskała prawidłowe parametry. Hartujemy również metodą na wskroś.

 • Po pełnej obróbce termicznej odbywa się podtaczanie wewnętrznej powierzchni, a potem szlifowanie (na szlifierkach, nie na tokarkach), aby uzyskać doskonałe wykończenie pod łożyska.

 • Gotowa rolka trafia do magazynu, gdzie przechowujemy ją w odpowiednich warunkach.

 • Cała produkcja odbywa się zgodnie z normą ISO 9001: 2015, recertyfikowaną nieprzerwanie przez Dekra Certification od 2006 roku.

Kontrola jakości płaszczy rolek

Wszystkie płaszcze rolek wyprodukowane przez Nawrocki Technologie Granulowania przechodzą procedurę kontrolną. Każdy płaszcz ma nadany niepowtarzalny numer, który umożliwia pełną identyfikację stali oraz procesu produkcyjnego.

 

Kontrola jakości obejmuje

 • twardość wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni,

 • wymiary poszczególnych przekrojów i powierzchni,

 • gładkości szlifu wewnętrznej powierzchni pod łożyska.

 

O jakości naszych rolek świadczą nasi Klienci, do których należą najwięksi producenci pasz na świecie. Oni zaufali naszej technologii, potwierdzili jakość oraz terminowość. Dołączając do nich otrzymujesz gwarancję solidności i satysfakcji.

Regeneracja rolek

Tylko kompleksowa obsługa zapewnia najwyższą jakość i terminowość dostaw. Dlatego oprócz płaszczy rolek dostarczamy komplet akcesoriów dla rolek: mimośrody, łożyska, pokrywki i uszczelniacze oraz smary.

 

Proponujemy pełną regenerację rolek kompletnych z kontrolą stanu technicznego detali i łożysk. W przypadku konieczności ich wymiany, dokonamy odpowiednich czynności, aby przywrócić rolkę do stanu używalności. Zregenerowana rolka jest sprawdzona pod kątem prawidłowości montażu, jest nasmarowana i praktycznie gotowa do użycia. Zużyte części złomujemy lub zwracamy.

 

Do regeneracji rolek zalecamy łożyska o wysokiej wytrzymałości i jakości wiodących producentów: SKF, Timken, Nachi. W ofercie posiadamy także tańsze łożyska.

 

Regeneracja rolek a ochrona środowiska

Utylizację zużytych rolek, łożysk i smarów wykonujemy zgodnie z wewnętrznymi procedurami ISO 14001 Systemy Zarządzania Środowiskowego. Wszystkie elementy rolek czyścimy w automatach czyszczących na zimno. Zużyte czyściwo jest cyklicznie wymieniane przez naszego dostawcę i bezpiecznie degradowane z poszanowaniem zasad ochrony środowiska.

 

Przeprojektowanie rolek

Wszyscy wiemy, że upraszczanie redukuje awaryjność i koszty. Dlatego oferujemy przeprojektowywanie rolek, których konstrukcja sprawia kłopoty. Dotyczy to często skomplikowanego i przestarzałego systemu uszczelnień lub mocowania pokrywek.

 

W przypadku zmiany surowca często zaleca się także zmianę szerokości roboczej rolki. I tu przychodzimy z pomocą przy ustaleniu optymalnych parametrów rolek, a także matryc płaskich i pierścieniowych.

Hartowanie indukcyjne i na wskroś

Rolki i inne podzespoły hartujemy w piecu konwencjonalnym (na wskroś) lub indukcyjnym. Gwarantujemy twardość powierzchni roboczej na poziomie nawet 62HRc. Powierzchnia pod łożyska jest także utwardzana i dodatkowo szlifowana, dla najwyższej jakości i bezpieczeństwa podczas eksploatacji rolek.

 

Stal - certyfikowana

Dobór odpowiedniej stali do produkcji rolki jest nie mniej ważny od stali na matryce. Stal kupujemy wyłącznie u sprawdzonych dostawców, z którymi współpracujemy od 2008 roku. Jednorodność, skład chemiczny odkuwek i ich inne właściwości pozwalają na otrzymanie rolek, które można hartować do optymalnej wartości 58-60 HRc lub wyższej w zależności od wymagań Klientów.

 

Optymalna twardość rolek

Zawsze sugerujemy twardość rolek nieco niższą niż twardość matryc, które są znacznie droższe. Z dwojga złego lepiej uszkodzić płaszcz rolki niż matrycę – mniejsze straty. Ponadto matrycę można niedrogo zregenerować i dalej użytkować, często, bez straty na jakości lub wydajności.

Rolki nadwymiarowe

Matryce po regeneracji mogą wymagać zastosowania rolek o większej średnicy zewnętrznej – tzw. rolek nadwymiarowych. Są one niezbędne, aby można było je dosunąć do matrycy o zredukowanej długości roboczej. Średnica tzw. nadwymiarów może być dobierana indywidualnie.

 

Rolki specjalne

Z przyjemnością zaprojektujemy i wyprodukujemy rolki ze specjalnym bieżnikiem, dostosowanym do specyfiki surowca. Mogą to być rolki z węższym lub szerszym bieżnikiem, mniejszymi lub większymi odstępami między zębami lub rzędami otworów. Możemy także modyfikować głębokość zębów i otworów oraz dostosować ich twardość.

bottom of page