top of page

Regeneracja matryc płaskich i pierścieniowych. 

Regeneracja Matryc

Nie wyrzucaj matryc- zregeneruj je i daj im drugie życie.

Regeneracja matrycy wydłuża jej żywotność, czego efektem jest wzrost jej wartości i obniżenie kosztów produkcji. W procesie regeneracji matrycy czyścimy je z surowca, szlifujemy i wyrównujemy powierzchnię roboczą, usuwamy metalowe wtrącenia i odnawiamy stożki wprowadzające. Działania te sprawiają, iż matryca wygląda i pracuje praktycznie jak nowa.

Nawrocki-Pelleting-Technology-Matryce-RE
Usługi związane z matrycami
  • regeneracja powierzchni roboczej,

  • redukcja stopnia spiętrzenia,

  • naprawa powierzchni roboczej uszkodzonej metalami,

  • odnowienie stożków wlotowych,

  • przeprojektowanie stożków wlotowych,

 

Regeneracja matrycy wydłuża jej żywotność, czego efektem jest wzrost jej wartości i obniżenie kosztów produkcji. W procesie regeneracji matrycy czyścimy je z surowca, szlifujemy i wyrównujemy powierzchnię roboczą, usuwamy metalowe wtrącenia i odnawiamy stożki wprowadzające. Działania te sprawiają, iż matryca wygląda i pracuje praktycznie jak nowa.

 

Regeneracja matryc to
  • wydłużenie żywotności,

  • wzrost przepustowości i wydajności,

  • wzrost jakości granulatu,

  • obniżenie kosztu produkcji,

 

Ekonomika regenerowania matryc

Statystycznie 90% naszych Klientów, którym dostarczamy matryce zleca ich regenerację przynajmniej jeden raz. Regeneracja matrycy prawidłowo eksploatowanej ma sens ekonomiczny ponieważ wydłuża czas jej przydatności o około 50% - 60%. Koszt zamyka się w granicach maksymalnie 17% - 22% wartości nowej matrycy i to uzasadnia regenerację.

 

Pozostali Klienci ze względu na wewnętrzną politykę i specyfikę swojej produkcji zużywają matryce do stanu, w którym regeneracja nie przyniesie żadnych korzyści i taką matrycę złomują.

Ile razy można regenerować matrycę?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest taka eksploatacja matrycy, aby zregenerować ją tylko jeden raz. Wynikiem tego jest wydłużenie pracy matrycy o około 50-60% i tylko jednokrotny koszt regeneracji. Wtedy efektywność pracy jest najwyższa. Wymaga to od operatorów granulatora wysokiej kultury pracy i precyzyjnego ustawiania rolek względem matrycy. Bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie zgarniaczy, aby surowiec wpadał dokładnie i równomiernie pod rolki, aby się zużywały równo na całej długości roboczej.

 

Kiedy należy oddać matrycę do regeneracji?

Jeżeli zaobserwujesz poniższe objawy, to matryca wymaga regeneracji:

  • wzrost amperażu,

  • obniżenie wydajności,

  • niższej jakości granulat,

  • więcej frakcji pylistej.

 

Jeżeli matryca była już raz zregenerowana to koniecznie skontaktuj się z nami w celu sprawdzenia, czy następna regeneracja jest jeszcze możliwa.

 

Regeneracja a rolki nadwymiarowe

W przypadku znacznego zniszczenia matrycy często musimy zredukować grubość powierzchni roboczej nawet o 4 - 6 mm. Takie zwiększenie średnicy wewnętrznej może spowodować konieczność zastosowania rolek nadwymiarowych. Dzieje się to w przypadku, kiedy szczelina między zregenerowaną matrycą a rolkami jest na tyle duża, że rolki nominalne nie osiągają koniecznego przybliżenia do matrycy. Wtedy stosujemy rolki nadwymiarowe z większą średnicą zewnętrzną.

Nawrocki-Pelleting-Technology-Matryce-RE
Redukcja stopnia spiętrzenia

W przypadku nagłej zmiany parametrów surowca (np. składu mieszanki paszowej, kompozycji składników RDF/SRF itp.) zainstalowane matryce przestają spełniać swoje zadanie. Ich wydajność spada, tak samo, jak jakość. W wielu przypadkach taka matryca wymaga skrócenia długości roboczej otworów, przez co skraca się droga przeciskania surowca. Ponadto obniża się zużycie mocy granulatora, granulat nie przypala się oraz spada temperatura procesu granulowania.

 

 

Analiza uszkodzeń matrycy 

Zanim podejmiemy się regeneracji matryc wstępnie szacujemy zasadność tej usługi. Niektóre matryce nie nadają się do regeneracji, ponieważ stopień spiętrzenia mógłby zostać zredukowany do wartości uniemożliwiających produkcję granulatu.

bottom of page