Niektóre matryce osiągają swoją optymalną wydajność po dotarciu. Poniżej przeczytasz jak się to robi, bez szkody dla matrycy.
Przez pierwsze 250-450 godzin pracy matryca podlega procesowi dotarcia i w tym czasie zaleca się stopniowe dociążanie granulatora. Optymalną wydajność granulator uzyskuje po całkowitym dotarciu i ułożeniu się matrycy (im szybsze dotarcie tym mniejsze straty - zaleca się w szczególnych przypadkach stosowanie mieszanek ściernych, które w bardzo krótkim czasie pozwalają na optymalne jej dotarcie).
WAŻNE: Zawsze instaluj nowe rolki z nową matrycą. Montaż używanych rolek spowoduje uszkodzenie nowej matrycy lub jej przyspieszone zużycie a także spowoduję przyspieszone zużycie łożysk w podzespołach granulatora.
UWAGA: Jeżeli matryca blokuje się należy zmniejszyć podawanie i przez drzwiczki we wsypie szybko dodawać mieszankę smarującą (najlepiej granulki odpowiednio skropione olejem) lub należy dodawać komponent np. mąka żytnia. Należy sprawdzić ustawienie nagarniaczy.
W bardzo rzadkich przypadkach, po nieprawidłowym uruchomieniu nowej matrycy otwory zapychają się surowcem i granulator się blokuje (granulki przebarwione, brązowe i bardzo twarde, bardzo wysoka temperatura >100⁰C). Należy w takim przypadku odesłać matrycę do regeneracji (kontakt z Renatą Hernet, K: +48 533 718 363 lub E: rh@granulatory.com. Podobnie w przypadku uszkodzenia matrycy (zawalcowanie otworów) należy odesłać matrycę do dostawcy celem odpłatnego dokonania jej naprawy.
Mieszanka do docierania jest to zwykle suchy surowiec (drobna trocina, pasza sypka) z domieszką ok. 1-3 % oleju maszynowego i 3-5 % elektrokorundu szlachetnego.
Przygotować ok. 0,5 m3 drobnej trociny suchej- rozsypać na płaskiej powierzchni wlać około 1,5 litra oleju wymieszać. Następnie rozsypać na warstwę trocin ok. 2-3 kg elektrokorundu. Dobrze wymieszać.
Stopniowo wrzucać przez górny drzwiczki mieszankę. Obserwować obciążenie (nie przekraczać 60% wartości znamionowej). W przypadku nie uzyskania odpowiedniego obciążenia należy dodać surowiec bez oleju i elektrokorund. W przypadku większych obciążeń dodać trochę oleju (doświadczalnie).
Wypadający z pod granulatora pelety mieszać z pozostałą mieszanką i obserwować obciążenia. Docierać przez ok. 1-2 godzin (czasem dłużej), obserwować obciążenia.
W miarę upływu czasu docierania obciążenia powinny maleć. Należy dodawać elektrokorund w małych dawkach obserwując wzrost obciążenia. Wyższe obciążenie to szybsze i lepsze dotarcie.
Mieszanka smarująca jest to zwykle surowiec z domieszką około 4 – 8% jakiejkolwiek substancji oleistej , która zmniejsza tarcie. Przy biomasie może być stosowany stary przepracowany olej maszynowy itp. w tym przypadku należy zwrócić uwagę na ograniczenia jakościowe, jakie wymagać będzie odbiorca pelet. Mieszanka taka jest odporniejsza od samego surowca na twardnienie, które jest spowodowane wysychaniem. Użycie mieszanki smarującej pod koniec cyklu granulowania ułatwi rozruch po dłuższej przerwie w pracy granulatora.
Ilość mieszanki smarującej jest zależna od średnicy wewnętrznej matrycy i średnicy otworów np. matryca fi 750.160 z otworami fi 3,2: 40 - 50 kg. Matryca fi 750.250: 50 - 65 kg.
W przypadku problemów skontaktuj się z działem Inżynierii i Technologii.
Więcej informacji o regeneracji matryc znajdziesz tu: https://www.granulatory.com/regeneracja-matryc-granulator
Comments